Naprzeciw wykluczeniu

Ciag pozioma kolor

O projekcie

Projekt „NAPRZECIW WYKLUCZENIU – integracja społeczno-zawodowa osób biernych zawodowo i zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym“ realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, zakres interwencji: Metody integracji z rynkiem pracy oraz powrotu na rynek pracy osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Całkowita wartość projektu wynosi: 1 603 672,32 zł, w tym: 1 363 121,47 zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Projekt adresowany jest do osób pozostających bez pracy, w wieku powyżej 18 roku życia zamieszkujących miasta z obszaru województwa zachodniopomorskiego: Szczecin, Gryfino, Police, Stargard, Goleniów. Głównym celem projektu jest: INTEGRACJA SPOŁECZNA I ZAWODOWA WŚRÓD MIN.60 OSÓB (33K,27M) BIERNYCH ZAWODOWO I ZAGROŻONYCH UBÓSTWEM LUB WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM, PODNOSZĄCA POZIOM ZATRUDNIENIA WŚRÓD 18 OSÓB, POZIOM POPRAWY SYTUACJI SPOŁECZNEJ WŚRÓD MIN. 54 OSÓB, POZIOM KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH WŚRÓD MIN.60 OSÓB, POZIOM OSÓB POSZUKUJĄCYCH PRACY WŚRÓD MIN. 9 OSÓB, Z W/W GRUPY, Z TERENU WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO, W TERMINIE 01.12.2024-31.08.2026 R.

Uczestnicy projektu

Uczestnikami Projektu mogą zostać osoby w wieku powyżej 18 lat, zamieszkujące województwo zachodniopomorskie, które na dzień przystąpienia do projektu należą do jednej z grup osób:
  1. OSOBY BIERNE ZAWODOWO (45 osób) – dla których główną przyczynę bierności stanowi: emerytura, nauka i uzpełnianie kwalifikacji, choroba, niepełnosprawność, obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu; w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują ani nie są zarejestrowane jako bezrobotne).
  2. OSOBY ZAGROŻONE UBÓSTWEM LUB WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM (15 osób), w tym osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r.o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniające co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 tej ustawy:
    • ubóstwo,
    • sieroctwo,
    • bezdomność,
    • bezrobocie,
    • niepełnosprawność,
    • długotrwała lub ciężka choroba,
    • przemoc domowa,
    • potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi,
    • potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
    • bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych ,
    • trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
    • trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
    • alkoholizm lub narkomania,
    • zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa,
    • klęska żywiołowa lub ekologiczna.
Dodatkowe punkty premiujące w procesie rekrutacji otrzymają kobiety.

Rezultaty projektu

W wyniku realizacji projektu uczestnicy zwiększą swoją aktywność społeczną i zawodową poprzez opracowanie i realizację indywidualnej ścieżki reintegracji. Wezmą udział m.in. w warsztatach podnoszących ich wiedzę i kompetencje, terapii psychologicznej lub coachingu podnoszących wiarę we własne możliwości. Skorzystają też z doradztwa wizerunkowego, w wyniku którego otrzymają profesjonalne zdjęcia do wykorzystania przy poszukiwaniu pracy. Otrzymają wsparcie prawnika i asystenta społecznego – którzy pomogą rozwiązać im sprawy w życiu codziennym. A w ramach wyjść integracyjnych będą mieć dostęp do dóbr kultury i spędzą aktywnie czas w swoim towarzystwie. Dodatkowo zajęcia ruchowe wpłyną na poprawę ich kondycji i codziennego funkcjonowania, co będzie szczególnie ważne w przypadku osób posiadających orzeczenia o niepełnosprawności.
Natomiast warsztaty aktywizacji zawodowej, wsparcie pośrednika pracy i mentora zatrudnienia wyposaży uczestników w motywację do pracy oraz w umiejętności aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Uczestnicy odbędą też szkolenia zawodowe, których efektem będą otrzymane zaświadczenia potwierdzające nabyte przez nich kompetencje lub kwalifikacje, przydatne po zakończeniu projektu. Ponadto około połowa uczestników weźmie udział w stażach zawodowych, które umożliwią im zdobycie doświadczenia zawodowego i zwiększą ich szanse na znalezienie pracy.
Projekt promuje równe szanse kobiet i mężczyzn oraz jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Rekrutacja

Rekrutacja do projektu będzie odbywała się w dwóch edycjach:
I edycja: 12.2024 r. – 02.2025 r.
II edycja: 03.-08.2025 r.
Więcej szczegółów dotyczących rekrutacji do projektu określa Regulamin rekrutacji – do pobrania poniżej.
W celu wzięcia udziału w projekcie należy wydrukować, wypełnić i złożyć poniższy formularz rekrutacyjny osobiście w:
– biurze Partnera projektu GOS Polska Sp. z o.o. w Szczecinie, ul. Jagiellońska 67 wejście B/lok. nr 14, tel. 574 990 888
lub
– biurze Lidera projektu Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Gryfinie, ul. Szczecińska 19A, tel. 798 438 033.
Formularz można także przesłać drogą mailową na adres: laskowska@gos-polska.pl albo cechgryfino_agnieszka@poczta.onet.pl  lub też pocztą tradycyjną albo kurierem na adres:
Partnera:
GOS Polska Sp. z o.o., ul. Jagiellońska 67 wejście B lok. 14, 70-382 Szczecin
lub Lidera:
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Gryfinie, ul. Szczecińska 19A, 74-100 Gryfino

DOKUMENTY DO POBRANIA:
Regulamin rekrutacji (wersja pdf)
Formularz rekrutacyjny (wersja Word)
Dokumenty rekrutacyjne w ramach pierwszej edycji można składać w terminie od dnia 20 grudnia 2024 r., godz. 9.00 do dnia 15 lutego 2025 r., godz.15.00.